niedziela, 16 czerwca 2013

EWA FARNA! :D

                                                             Biografia Ewy Farny
Ewa Farna pochodzi z polskiej rodziny mieszkającej na Zaolziu. W domu mówi gwarą cieszyńską, a śpiewa w języku czeskim i polskim. Mieszka w Wędryni, w czeskiej części Śląska Cieszyńskiego. Uważa się za Polkę[3]. Od dziecka związana jest z muzyką, brała aktywny udział w konkursach i przeglądach piosenek, grała również na fortepianie. Pasjonuje się także sportem, przed rozpoczęciem kariery wokalnej była członkinią narciarskiego klubu sportowego SKI Beskid, gdzie specjalizowała się w slalomie oraz zjeździe[4].
W wieku 11 lat zwyciężyła w konkursie piosenki zorganizowanym na Morawach[4]. Później zajęła pierwsze miejsce na Europejskim Festiwalu Młodzieży w Sosnowcu. Zwyciężyła również w Konkursie Piosenki Dziecięcej w Hawierzowie, gdzie została dostrzeżona przez Leszka Wronkę, znanego w Czechach polskiego producenta, kompozytora i autora tekstów[4]. Przy jego pomocy nagrała materiał demo, który następnie został przekazany czeskiemu oddziałowi Universal Music Group[4]. W tym samym czasie wzięła udział w programie Szansa na sukces z piosenkami których autorem jest Jacek Cygan, gdzie wykonała utwór Za młodzi, za starzy i zajęła pierwsze miejsce w odcinku[4]. W finałowym występie zaśpiewała wspólnie z Ryszardem Rynkowskim, Jackiem Cyganem oraz Piotrem Rubikiem.
6 listopada 2006, w wieku 13 lat, zadebiutowała na rynku muzycznym z albumem Měls mě vůbec rád[5], który wspiął się na szczyty rankingów sprzedaży w Czechach, uzyskując status platynowej płyty. Krążek ten przyniósł jej wiele prestiżowych nagród i wyróżnień, a także znaczną popularność w Czechach i na Słowacji. Druga płyta Ticho ukazała się 1 października 2007[5]. Podobnie jak pierwsza, również uzyskała status platynowej płyty. 7 listopada 2008 odbyła się premiera koncertowego DVD Blíž ke hvězdám[6], na której zarejestrowany został koncert w Pradze z 17 czerwca 2008. Było to najlepiej sprzedające się DVD w Czechach w roku 2008[7]. Na krążku znalazła się jedna piosenka zaśpiewana w języku polskim – Tam gdzie ty.
Na polskim rynku muzycznym zadebiutowała wydanym 9 listopada 2007 przez Universal Music Polska albumem Sam na sam[5], który jest polską wersja pierwszego czeskiego albumu Měls mě vůbec rád[8]. Druga polska płyta – Cicho ukazała się 16 marca 2009 nakładem wydawnictwa Magic Records[9], wchodzącego w skład wytwórni Universal Music Polska. Album ten został wyróżniony Superjedynką podczas Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 2009, zyskując tym samym miano Płyty Roku[10]. Na festiwalu Sopot Hit Festiwal 2009, piosenka Cicho uzyskała tytuł Polski Hit Lata 2009[11]. W październiku 2010 roku , album "Cicho" uzyskał miano platynowej płyty[12].
26 października 2009 miała premierę piąta studyjna płyta wokalistki zatytułowana Virtuální[13]. W lutym 2010 roku wydawnictwo Cicho uzyskało nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii: album roku pop, a sama Ewa dostała nominację w kategorii Artystka Roku[14]. 20 listopada ukazała się reedycja albumu Cicho, która oprócz albumowych utworów na płycie CD zawiera także dodatkowe materiały wideo na płycie DVD[15].
W lipcu 2010 piosenkarka rozpoczęła roczną współpracę z firmą Oriflame, polegającą na udziale w kampanii promocyjnej nowej linii kosmetyków dla dziewcząt Very Me[16]. Owocem tej współpracy stała się sygnowana przez artystkę woda toaletowa Rock Angel[17]. 5 listopada tego samego roku wydany został kolejny polskojęzyczny, szósty już album wokalistki zatytułowany EWAkuacja[18]. Album ten zyskał tytuł złotej płyty już 2 tygodnie po premierze[19], a status platynowej w maju 2011 roku[20]. Pierwszym Singlem promującym płytę była piosenka "EWAkuacja"[5], która zdobyła liczne nagrody i wyróżnienia w różnych plebiscytach.
26 lutego 2011 roku na Gali VIVA Comet 2011 Ewa i raper Tede wykonali utwór "Wielkie Cicho", czyli pierwszy polski mashup, połączenie piosenek "Cicho" i "Wielkie Joł"[21]. W kwietniu 2011 roku wydany został kolejny, drugi już singel pt. "Bez Łez"[22], promujący płytę "EWAkuacja", który również stał się bardzo popularny i dotarł do pierwszego miejsca Polish Video Chart.
W 2011 roku wokalistka została twarzą kampanii "Postaw na Polskość", która miała na celu zachęcenie Polaków mieszkających na Zaolziu do deklarowania podczas spisu powszechnego swojej narodowości[23].
We wrześniu 2011 roku artystka, w związku z obchodzonymi w sierpniu osiemnastymi urodzinami, zagrała wraz z zespołem koncert urodzinowy, który odbył się 7 września w Hali Expo Silesia w Sosnowcu[24]. Na koncercie gościnnie wystąpił zespół Afromental. Sama piosenkarka uważa koncert za swój największy projekt muzyczny w dotychczasowej karierze[25]. Koncert zarejestrowany został na płycie DVD, której premiera miała miejsce 14 listopada[26]. Singlem promującym album została piosenka Nie przegap[27]. Piosenka dotarła do 3 miejsca listy Polish Airplay Chart oraz 1 miejsca Polish Video Chart. Drugi koncert urodzinowy odbył się 23 września w Hali Vodovej w czeskim Brnie[28]. Również na tym koncercie gościnnie zagrał inny zespół, tym razem był to czeski Toxique. Podobnie jak polski koncert, także to wydarzenie zostało uwiecznione na płycie DVD pt. 18 Live, a swą premierę miało 28 listopada, dokładnie dwa tygodnie po polskim DVD. Singlem promującym płytę została piosenka Sama Sobě.
Na początku października 2011 roku wydała nowy singiel Monster High będący częścią kampanii reklamowej firmy Mattel wprowadzającej na polski rynek markę Monster High, której twarzą została artystka[29]. W październiku rozpoczęła współpracę z siecią Subway, użyczając wizerunku na potrzeby kampanii reklamowej Sub of the day[30].
W 2011 roku zdobyła na MTV Europe Music Awards nagrodę w kategorii Najlepszy Polski Artysta. Została również nominowana w kategorii Najlepszy Europejski Artysta[31]. Artystka zdobyła również nagrodę w kategorii Najlepsza Wokalistka w Czeskich Słowikach[32].
W lutym 2012 roku, wokalistka otrzymała trzy nagrody na gali VIVA Comet Awards[33]: Artystka Roku, Najlepsze na VIVA-TV.PL "Bez Łez", Dzwonek Roku "Bez Łez".
22 maja 2012 r. Ewa Farna spowodowała w Czechach wypadek drogowy. Według czeskiej policji była pod wpływem alkoholu. W swoim oświadczeniu wokalistka jako przyczynę wypadku podała (cyt.) "zmęczenie spowodowane nieprzespanymi nocami przed egzaminem maturalnym"[34].
W lipcu manager wokalistki oznajmił, że dostała się ona na studia prawnicze w Warszawie (cyt.) "Papiery, zawiadomienie z uniwersytetu w Warszawie, już przyszły do domu Ewy. Będzie studiować prawo"[35].
13 lipca 2012 roku okazało się, że Ewa Farna wystąpi w trzeciej edycji programu TVP Bitwa na głosy jako trenerka drużyny z Sosnowca[36]. Casting odbył się 16 sierpnia.
Dyskografia[edytuj]

 Osobny artykuł: Dyskografia Ewy Farnej.
Měls mě vůbec rád (2006)
Ticho (2007)
Sam na sam (2007)
Cicho (2009)
Virtuální (2009)
EWAkuacja (2010)
Filmografia[edytuj]

Ošklivka Katka (jako ona sama, gościnnie, 2007, serial w reżyserii Fernando Gaitan Salom)
Hela w opałach (jako Martyna, córka Eryka, gościnnie, 2008, serial w reżyserii Andrzeja Kostenki)[37]
Nagrody i wyróżnienia[edytuj]



Występ wokalistki w czeskim Trzyńcu, 11 marca 2011
Rok Kategoria Nagroda Uwagi
2009 Przebój Roku (Cicho) Superjedynki Nominacja[38]
Płyta Roku (Cicho) Nagroda[10]
Najlepszy Polski Artysta MTV Europe Music Awards Nominacja[39]
Muzyka Telekamery 2. miejsce[40]
Polski Hit Lata (Cicho) Sopot Hit Festiwal 2009 Nagroda[11]
Najlepsza Piosenkarka Musiq1 Awards Nagroda[41]
Odkrycie Roku Złote Dzioby Nagroda[42]
2010 Charts Award (Cicho) VIVA Comet Awards Nagroda[43]
Artystka Roku Nagroda[43]
Najlepsza Piosenkarka Musiq1 Awards Nagroda[44]
Album Roku POP (Cicho) Fryderyk Nominacja[14]
Wokalistka Roku Nominacja[14]
Hit roku (Cicho) Eska Music Awards Nagroda[45]
Artystka Roku Nominacja[45]
Wykonawca Roku - Polska Mikrofony Popcornu Nagroda[4]
Przebój Roku - Polska (Cicho) Nagroda[4]
2011 Muzyka Telekamery 3. miejsce[46]
Artystka Roku VIVA Comet Awards Nominacja[47]
Charts Award (Ewakuacja) Nagroda[21]
Image Roku Nagroda[21]
Teledysk Roku (Ewakuacja) Nagroda[21]
Płyta Roku (Ewakuacja) Nagroda[21]
Najlepsze na VIVA-TV.pl
(Muzyki moc z VIVA i Przyjaciele) Nagroda[21]
Wokalistka Roku Bravoora Nominacja[48]
Super płyta (Ewakuacja) Superjedynki Nominacja[49]
Artystka Roku Eska Music Awards Nagroda[50]
Hit Roku (Ewakuacja) Nagroda[50]
Cyfrowy klip roku w kategorii POP Nagroda[50]
Video Roku Nominacja[51]
Wykonawca Roku - Polska Mikrofony Popcornu Nagroda[4]
Przebój Roku - Polska (Ewakuacja) Nagroda[4]
Teledysk (Muzyki moc z VIVA i Przyjaciele) OGAE Video Contest 2011 Nominacja[52]
Najlepszy Polski Artysta MTV Europe Music Awards Nagroda[31]
Najlepszy Europejski Artysta Nominacja[31]
Wokalistka Roku Czeski Słowik Nagroda[53]
2012 Artystka Roku Bravoora Nagroda[54]
Artystka Roku VIVA Comet Awards Nagroda[33]
Najlepsze na VIVA-TV.PL (Bez Łez) Nagroda[33]
Dzwonek Roku (Bez Łez) Nagroda[33]
Image Roku Nominacja[33]
Wokalistka roku Fryderyk Nominacja[55]
Najlepiej sprzedająca się Polska płyta roku TOPtrendy 9. miejsce [56]
Artystka roku Eska Music Awards[57] Nominacja
Album roku ("Live - Niezapomniany koncert urodzinowy") Nominacja




Ewa Farna (ur. 12 sierpnia 1993 w Tyrzyńcu. Polska i czeska piosenkarka pop-rockowa. Zwyciężczyni jednej z edycji programu szansy na sukces.
Śpiewa po czesku i po polsku. Na rynku muzycznym zadebiutowała w 2006 wydanym w Czechach albumem Měls mě vůbec rád, który uzyskał status platynowej płyty. W 2007 została uznana za "odkrycie roku" przez czeską prasę branżową (m.in. magazyn Rock&Pop). Zwyciężyła w kilku plebiscytach w kategoriach Debiut Roku oraz Najlepsza Piosenkarka. Także w 2007 wydała w Czechach kolejną płytę "Ticho".
Zadebiutowała na polskim rynku polskojęzyczną wersją swojego pierwszego albumu, który został wydany w 2007 pt. Sam na sam  przez wytwórnię Universal  Poland).

Ewa Farna
kraj: Czechy
gatunek: pop, rock  
dekady: 2000                                               



Polska i czeska piosenkarka pop-rockowa. Zwyciężczyni jednej z edycji programu „Szansa na sukces”. Na swoim koncie ma już pięć albumów długogrających, w tym najnowszy, polskojęzyczny – „Cicho”.
Ewa Farna urodziła się 12 sierpnia 1993 roku w Trzyńcu, w czeskiej części Śląska Cieszyńskiego w rodzinie z polskimi korzeniami. Ewa jest dwujęzyczna, choć zdecydowanie lepiej mówi po polsku, a szczególnie gwarą śląską. Od dzieciństwa uczyła się gry na fortepianie, lubiła śpiewać, brała udział w konkursach śpiewanych i szkolnych imprezach. Poza muzyką – uwielbia sport – należy do klubu sportowego SKI Beskid – specjalizuje się w slalomie oraz zjeździe.
W wieku 11 lat odniosła swój pierwszy sukces – wygrała konkurs piosenki na czeskich Morawach. Niedługo potem zwyciężyła w Europejskim Festiwalu Młodzieży w Sosnowcu i na Konkursie Piosenki Dziecięcej w Hawierzowie. Zauważył ją wtedy Leszek Wronka, znany producent i autor piosenek, między innymi dla Karela Gotta i Heleny Vondráčkovej, który po usłyszeniu jej możliwości wokalnych – natychmiast zaproponował jej współpracę. Rozpoczęli pracę nad demówkami, które trafiły do czeskiego oddziału Universal Music.

Równocześnie Ewa wzięła udział w popularnym programie „Szansa na sukces”, gdzie wykonała utwór „Za młodzi, za starzy” Ryszarda Rynkowskiego. Będąc najmłodszą wiekiem – zajęła pierwsze miejsce wśród uczestników.

W lecie 2006 roku klip promujący do pierwszego singla z debiutanckiej czeskojęzycznej płyty - „Měls mě vůbec rád”, okupował czeskie szczyty list przebojów. Na jesieni tego roku zaprezentowała cały album, który okazał się najlepiej sprzedającym się longplayem w Czechach. Jedną z piosenek był cover utworu Dody, co nie dziwi, gdyż dziewczyna jest wierną fanką polskiej wokalistki. Krążek sprzedał się w nakładzie 25 tysięcy egzemplarzy i uzyskał statut platynowej płyty.

Ewa zaczęła coraz częściej pojawiać się w różnorakich audycjach radiowych i programach telewizyjnych, zdobywając, ku zaskoczeniu jej samej – rzesze oddanych fanów.

W 2006 roku w ankiecie „Czeski Słowik”, będącym najbardziej prestiżową czeską ankietą popularności otrzymała nagrodę w kategorii – Debiut Roku.

Drugi longplay „Ticho” ukazał się 1 października 2007. Promował go singiel – „Ticho, La la laj”. Miesiąc później krążek wydano w wersji polskiej pod tytułem - „Sam na sam”. Towarzyszył jej utwór – „Tam gdzie nie ma dróg”.

W marcu 2009 roku ukazał się longplay – „Cicho”. Ciekawostką jest, że wśród utworów znalazł się głośny przebój sprzed lat Urszuli – „Dmuchawce, Latawce, Wiatr”.

Podczas letniego koncertu TOPtrendy w Operze Leśnej w 2009 roku wakalistka otrzymała nagrodę internautów dla Najlepszego Artysty. Natomiast na Festival Sopot Hit 2009 jej piosenka „Cicho” zdobyła laur w kategorii „Polski Hit Lata 2009”.

Na początku listopada 2010 roku do sklepów trafił album "EWAkuacja", trzeci polskojęzyczny album Ewy Farnej. Na "EWAkuacji" znalazło się 12 melodyjnych, poprockowych kompozycji oraz dwa bonusy - piosenka "Nie zmieniajmy nic" z filmu "Camp Rock 2", nagrana w duecie z Kubą Molędą i kompozycja zapowiadająca grę "Projekt Chopin". Na płycie zamieszczony został również balladowy utwór "Król to ty" poświęcony Michaelowi Jacksonowi.

Ewa Farna otwarcie przyznaje, że uwielbia Dodę i czymś wspaniałym byłoby dla niej zaśpiewanie w duecie z bohaterką prasy kolorowej nad Wisłą. Chce być kobietą szczęśliwą oraz "dobrą żoną, dobrego męża i mieć na przykład trójkę dzieci". Niewykluczone, że marzenia, zarówno artystyczne, jak i osobiste, które ma urodzona 12 sierpnia 1993 roku Ewa Farna, kiedyś się spełnią. Jeśli chodzi o muzykę, wszystko wydaje się być na dobrej drodze, bo urodzona w Trzyńcu na Zaolziu piosenkarka w Czechach już jest gwiazdą, a w Polsce zdobywa coraz większą popularność. Ewa Farna wygrała kiedyś odcinek "Szansy na sukces" z piosenkami Jacka Cygana, a w finale programu zaśpiewała w duecie z Ryszardem Rynkowskim. Naprawdę głośno zrobiło się o Ewie w Polsce po tym, jak pojawiły się plotki, że może zastąpić Dodę w zespole Virgin.
Rodzice Ewy są polskiego pochodzenia. Piosenkarka jest dwujęzyczna, ale lepiej czuje się mówiąc po polsku, a ściślej - gwarą śląską. Śpiewać lubiła od najmłodszych lat. Robiła to w przedszkolu, a potem na szkolnych imprezach i konkursach piosenek. Pięć lat uczyła się gry na fortepianie. W wieku 11 lat Ewa wygrała konkurs piosenki na Morawach, niedługo potem zdobyła pierwsze miejsce na Europejskim Festiwalu Młodzieży w Sosnowcu i na Konkursie Piosenki Dziecięcej w Hawierzowie na Morawach. Na konkursie jej talent dostrzegł Leszek Wronka, producent i autor piosenek m.in. Karela Gotta i Heleny Vondraczkowej. Zaproponował młodej wokalistce współpracę. Razem zaczęli prace nad piosenkami, które następnie trafiły do czeskiego oddziału wytwórni Universal. W 2006 roku ukazała się jej pierwsza czeska płyta, "Měls mě vůbec rád", która uzyskała w Czechach status platynowej. Jednym z utworów na krążku jest cover piosenki, którą w oryginale wykonywała Doda z zespołem Virgin. Posypały się wyróżnienia dla Ewy, między innymi za debiut roku. Mająca zaledwie 13 lat piosenkarka stała się bardzo popularna w Czechach i na Słowacji. Status ten został utrzymany po wydaniu drugiego krążka "Ticho" (2007), który również pokrył się platyną. Wytwórnia kuła żelazo póki gorące i rok później wypuściła na rynek koncertowe DVD "Blíž ke hvězdám". Na krążku znalazła się jedna piosenka zaśpiewana po polsku - "Tam gdzie ty". W tym czasie Ewa miała już na swoim koncie fonograficzny debiut na polskim rynku. W listopadzie 2007 ukazała się nad Wisłą polskojęzyczna wersja debiutu Farny pod tytułem "Sam na sam". W 2008 roku Ewa odebrała od Konsula Generalnego RP w Ostrawie Srebrne Spinki, nagrodę za "dokonania na polu muzycznym oraz promocję mniejszości polskiej na Zaolziu i poza jego granicami". W tym samym roku pojawiła się też gościnnie w jednym z odcinków serialu "Hela w opałach". Nagrała również z Kubą Molędą polską wersję piosenki "This Is Me" (pod tytułem "Oto ja") z filmu "Camp Rock". W oryginale kawałek śpiewali Demi Lovato i Joe Jonas z Jonas Brothers. Do "Oto ja" powstał wideoklip, zaś piosenka znalazła się na ścieżce dźwiękowej, promującej obraz w Polsce.


Ewa Farna urodziła się 12 sierpnia 1993 roku w Trzyńcu, w czeskiej części Śląska Cieszyńskiego w rodzinie z polskimi korzeniami. Ewa jest dwujęzyczna, choć zdecydowanie lepiej mówi po polsku, a szczególnie gwarą śląską. Od dzieciństwa uczyła się gry na fortepianie, lubiła śpiewać, brała udział w konkursach śpiewanych i szkolnych imprezach. Poza muzyką – uwielbia sport – należy do klubu sportowego SKI Beskid – specjalizuje się w slalomie oraz zjeździe.

W wieku 11 lat odniosła swój pierwszy sukces – wygrała konkurs piosenki na czeskich Morawach. Niedługo potem zwyciężyła w Europejskim Festiwalu Młodzieży w Sosnowcu i na Konkursie Piosenki Dziecięcej w Hawierzowie. Zauważył ją wtedy Leszek Wronka, znany producent i autor piosenek, między innymi dla Karela Gotta i Heleny Vondráčkovej, który po usłyszeniu jej możliwości wokalnych – natychmiast zaproponował jej współpracę. Rozpoczęli pracę nad dymówkami, które trafiły do czeskiego oddziału Universal Music.

Równocześnie Ewa wzięła udział w popularnym programie „Szansa na sukces”, gdzie wykonała utwór „Za młodzi, za starzy” Ryszarda Rynkowskiego. Będąc najmłodszą wiekiem – zajęła pierwsze miejsce wśród uczestników.

W lecie 2006 roku klip promujący do pierwszego singla z debiutanckiej czeskojęzycznej płyty - „Měls mě vůbec rád”, okupował czeskie szczyty list przebojów. Na jesieni tego roku zaprezentowała cały album, który okazał się najlepiej sprzedającym się longplayem w Czechach. Jedną z piosenek był cover utworu Dody, co nie dziwi, gdyż dziewczyna jest wierną fanką polskiej wokalistki. Krążek sprzedał się w nakładzie 25 tysięcy egzemplarzy i uzyskał statut platynowej płyty.

Ewa zaczęła coraz częściej pojawiać się w różnorakich audycjach radiowych i programach telewizyjnych, zdobywając, ku zaskoczeniu jej samej – rzesze oddanych fanów.

W 2006 roku w ankiecie „Czeski Słowik”, będącym najbardziej prestiżową czeską ankietą popularności otrzymała nagrodę w kategorii – Debiut Roku.

Drugi longplay „Ticho” ukazał się 1 października 2007. Promował go singiel – „Ticho, La la laj”. Miesiąc później krążek wydano w wersji polskiej pod tytułem - „Sam na sam”. Towarzyszył jej utwór – „Tam gdzie nie ma dróg”.

W marcu 2009 roku ukazał się longplay – „Cicho”. Ciekawostką jest, że wśród utworów znalazł się głośny przebój sprzed lat Urszuli – „Dmuchawce, Latawce, Wiatr”.

Podczas letniego koncertu TOPtrendy w Operze Leśnej w 2009 roku wakalistka otrzymała nagrodę internautów dla Najlepszego Artysty. Natomiast na Festival Sopot Hit 2009 jej piosenka „Cicho” zdobyła laur w kategorii „Polski Hit Lata 2009”.

Na początku listopada 2010 roku do sklepów trafił album "EWAkuacja", trzeci polskojęzyczny album Ewy Farnej. Na "EWAkuacji" znalazło się 12 melodyjnych, poprockowych kompozycji oraz dwa bonusy - piosenka "Nie zmieniajmy nic" z filmu "Camp Rock 2", nagrana w duecie z Kubą Molędą i kompozycja zapowiadająca grę "Projekt Chopin". Na płycie zamieszczony został również balladowy utwór "Król to ty" poświęcony Michaelowi Jacksonowi.



Bardzo lubię Ewę Farnę! 
Następna notatka będzie jeszcze dzisiaj.
Proszę o miłe komki.

11$$KACHA$$11 <tak się nazywam na MSP>

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz